Falowniki – Inwertery

Falowniki fotowoltaiczne (inaczej inwertery) są urządzeniami niezbędnymi do działania każdej instalacji fotowoltaicznej. To właśnie one odpowiadają bowiem za konwersję (zamianę) prądu stałego (wytwarzanego przez panele), na prąd przemienny, który jest wykorzystywany w domu, do zasilania urządzeń czy na przykład przesyłany do sieci energetycznej. Inwerter monitoruje też pracę instalacji fotowoltaicznej oraz odpowiada za synchronizację z siecią.

Inwertery fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?

Żywotność falownika zawsze będzie krótsza niż samych paneli fotowoltaicznych, ale za to można uzyskać na nie gwarancję. Te ostatnie będą się różnić pod względem długości i warunków w zależności od producenta i użytych w urządzeniu komponentów. Standardowa gwarancja to okres 5 lat. Jednak wielu producentów daje możliwość wykupienia – za dodatkową opłatą – gwarancji dłuższej niż standardowa, obejmującej nawet 20 lat działania falownika. Warto też wiedzieć, że klasyczny inwerter polecany jest dla montażu fotowoltaiki na dachu standardowym – takim, gdzie możliwa jest prosta instalacja (bez nietypowych skosów) oraz nie przewiduje się na nim występowania zacienienia. Nieco innym rozwiązaniem są tzw. mikroinwertery. Jest to opcja dla dachów o skomplikowanej budowie, a także z lokalnymi zacienieniami. Różnica polega na tym, że przy mikroinwerterach każdy z modułów pracuje niezależnie, co pozwala na większy uzysk energii.

Falowniki jedno- i trójfazowe

Instalacja fotowoltaiczna musi spełniać wymagania Operatorów Sieci Dystrybucyjnej, a parametry falownika powinny zostać ustawione zgodnie z obowiązującą normą. Dodatkowo należy zadbać o prawidłowo dobrane zabezpieczenie. Zgodnie z normami:

Dla instalacji powyżej 3,68 kWp zastosować można wyłącznie falownik trójfazowy, w przeciwnym razie instalacja nie zostanie przyłączona do sieci elektroenergetycznej. Falownik trójfazowy rozkłada symetrycznie moc na każdą z faz, a to przekłada się na stabilność lokalnej sieci.

Kiedy moc instalacji mieści się w przedziale 3-3,68 kWp istnieje możliwość wyboru falownika wedle uznania. Jest więc opcja, by pojawił się w nich falownik jednofazowy, który zgodnie z wymaganiami zakładu energetycznego może posiadać maksymalną moc do 3,68 kW. Napięcie odpowiadające trzykilowatowym instalacjom (które składają się najczęściej z 10-12 modułów) wynosi średnio od 300 do 350 V. Jest więc ono wystarczające do tego aby falownik jednofazowy uzyskiwał wysoką sprawność. Inwertery fotowoltaiczne jednofazowe są podłączane do jednej fazy, można więc wybrać tą najbardziej stabilną i optymalną pod kątem zużycia produkowanej energii.

Przewiń do góry

Odkup projekt Solarwise.pl