Najnowsze wpisy

Turbina wiatrowa – czy to się opłaca?

Czysta energia odnawialna od przynajmniej kilku dekad wzbudza coraz większe zainteresowanie – jej pozyskiwanie wiąże się nie tylko z ochroną środowiska naturalnego, ale również z

Co to jest biomasa?

Biomasa odnosi się do wszystkich substancji organicznych, takich jak rośliny, drzewa, odpady organiczne i drewno odpadowe. Energia z biomasy jest przetwarzana na energię elektryczną, ciepło

Co to jest biomasa?

Biomasa odnosi się do wszystkich substancji organicznych, takich jak rośliny, drzewa, odpady organiczne i drewno odpadowe. Energia z biomasy jest przetwarzana na energię elektryczną, ciepło i paliwo, dzięki czemu jest uważana za „wszechstronnąenergię odnawialną.

Energia z biomasy – co to jest biomasa?

Biomasa to cała materia organiczna wytwarzana przez rośliny lub zwierzęta. Jako odnawialny surowiec i źródło energii biomasa spala się w wydajnym systemie grzewczym w sposób przyjazny dla środowiska i klimatu, dlatego w porównaniu z paliwami kopalnymi i innymi alternatywnymi źródłami energii oferuje znaczne korzyści ekonomiczne i ekologiczne.

Jeśli jest wykorzystywana do wytwarzania energii, oprócz odpadów roślinnych i zwierzęcych biomasa obejmuje również materiały odpadowe, na przykład z przemysłu drzewnego lub papierniczego i celulozowego.

Biomasa należy do energii odnawialnej wraz z energią wiatru, energią wodną, ogrzewaniem i energią słoneczną. W przeciwieństwie do energii z paliw kopalnych odnawialne źródła energii nie obciążają klimatu ani środowiska.

Bioenergia wyróżnia się na tle energii słonecznej, wodnej i wiatrowej doskonałymi właściwościami magazynowania energii. Bioenergię można zatem stosować zawsze wtedy, gdy dostawy energii słonecznej, wiatrowej lub hydroelektrowni są chwilowo przerwane.

Jakie rośliny stosuje się jako biomasę?

Same odpady nie zapewniają jednak wystarczającej ilości energii. W związku z tym istnieje potrzeba dodatkowej biomasy. Na całym świecie w coraz większym stopniu uprawia się rośliny przeznaczone specjalnie do produkcji energii. Najważniejsze uprawy energetyczne to:

 • kukurydza
 • rzepak
 • trzcina cukrowa
 • słoneczniki
 • palmy olejowe
 • soja
 • sorgo
 • topinambur
 • algi
 • szybko rosnące drzewa, takie jak topola, wierzba, robinia
 • miskant
 • trawa sudańska

Źródła bioenergii rolniczej lub uprawy energetyczne można przekształcić w ciepło, energię elektryczną lub paliwo. W zależności od rodzaju uprawy energetycznej różnią się obszarem ich stosowania.

Dlaczego biomasa jest odnawialnym źródłem energii?

Biomasa jest wszechstronnym źródłem energii odnawialnej — może być wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej, ciepła i paliwa.

Zużyte skórki pomarańczy, krowi obornik czy drewno — w licznych odpadach organicznych oraz w lasach i resztkach drewna znajduje się cenna energia. Energia z biomasy jest odnawialna i jest uważana za neutralną pod względem emisji CO2. Biomasa jest najpierw wykorzystywana jako żywność, pasza dla zwierząt lub jako materiał budowlany, a następnie jest z niej wydobywana energia. Produkcja energii z biomasy oznacza, że odpady organiczne i lokalne surowce, takie jak drewno, są nadal rozsądnie wykorzystywane, jednocześnie tworzone są nowe miejsca pracy i wzrasta wartość dodana.

Ogrzewanie biomasą — piec na biomasę czym palić?

W systemie grzewczym na biomasę można stosować różne nośniki bioenergii. Energia z biomasy w postaci drewna, pelletu, kłód lub zrębków drzewnych może być wykorzystana jako biomasa roślinna, a słoma lub zboża wysokoenergetyczne jako biomasa rolnicza.

W zależności od rodzaju użytej biomasy, piece na biomasę mają różną konstrukcję. Do ogrzewania biomasą stosuje się tradycyjne piece opalane drewnem, ale także ogrzewanie pelletem, ogrzewanie gazowe lub inne rodzaje ogrzewania. Mogą to być indywidualne piece, ale także centralne ogrzewanie do zasilania budynków mieszkalnych lub lokali użytkowych.

Sprawdź inne wpisy

Co to jest energia wodna?

Patrząc na płynącą z kranu wodę trudno sobie wyobrazić, że mamy do czynienia z jednym z najbardziej wydajnych sposobów wytwarzania energii. W rzekach, jeziorach oraz

Redakcja Solarwise.pl

Redakcja Solarwise.pl

Przewiń do góry