Najnowsze wpisy

Turbina wiatrowa – czy to się opłaca?

Czysta energia odnawialna od przynajmniej kilku dekad wzbudza coraz większe zainteresowanie – jej pozyskiwanie wiąże się nie tylko z ochroną środowiska naturalnego, ale również z

Co to jest biomasa?

Biomasa odnosi się do wszystkich substancji organicznych, takich jak rośliny, drzewa, odpady organiczne i drewno odpadowe. Energia z biomasy jest przetwarzana na energię elektryczną, ciepło

Co to jest energia wodna?

Patrząc na płynącą z kranu wodę trudno sobie wyobrazić, że mamy do czynienia z jednym z najbardziej wydajnych sposobów wytwarzania energii. W rzekach, jeziorach oraz oceanach tkwi ogromna moc, która stanowi czystą i stabilną alternatywę dla paliw kopalnych. W jaki sposób woda jest w stanie generować energię elektryczną? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat energii wodnej!

Energia wodna, czyli technologia stara jak świat

Ludzie od tysiącleci wykorzystują siłę drzemiącą w strumieniach i rzekach, chociaż dopiero od drugiej połowy XIX wieku woda wykorzystywana jest do produkcji energii elektrycznej. Wcześniej poruszała ona młyńskie koła, gatra i wprawiała w ruch maszyny w kuźniach, co umożliwiało sprawne mielenie zboża oraz obróbkę metalu. Obecnie woda stanowi odnawialną i niezwykle skuteczną alternatywę dla mniej ekologicznych paliw kopalnych. Największa elektrownia wodna na świecie, Tama Trzech Przełomów w Chinach, w roku 2022 wygenerowała 103,649 TWh. Dla porównania zużycie energii elektrycznej w Polsce w tym samym roku to 174,4 TWh.

Co to jest energia wodna?

Jak można wywnioskować z nazwy, energia wodna (hydroenergia) to energia mechaniczna płynącej wody, która przetwarzana jest na energię elektryczną lub pełni funkcję napędu dla urządzeń, takich jak koła wodne lub turbiny. Aby spożytkować tę siłę, najczęściej wykorzystywane są zapory, które spiętrzają wodę, jednak w przypadku rzek, gdzie nie można zbudować tamy, stosowane są elektrownie przepływowe. Najbardziej innowacyjnym sposobem wykorzystywania energii wodnej jest infrastruktura pływowa i falowa, czyli taka, która zamienia siłę fal oraz prądów morskich w prąd. W przeciwieństwie do elektrowni stosujących paliwa do generowania energii elektrycznej, woda przepływająca przez hydroelektrownie nie ulega przetworzeniu lub zanieczyszczeniu, co czyni z tego rozwiązania idealne źródło odnawialnej energii.

Energia wodna jak działa?

Zasada funkcjonowania większości hydroelektrowni jest niezwykle prosta. Poprzez spiętrzenie wody w naturalnym lub sztucznym zbiorniku wytwarzane jest ciśnienie, które pozwala zamienić energię potencjalną w energię kinetyczną. Przepływająca przez niewielkie przepusty woda obraca łopatkami turbin, które połączone są z generatorem. W efekcie powstaje czysta energia elektryczna, podczas gdy woda płynie dalej zgodnie z jej naturalnym biegiem.

Energia wodna w gospodarstwach domowych

Wiedząc już jak powstaje energia wodna, należy podkreślić, że hydroelektrownie to nie tylko ogromne zapory, ale również niewielka infrastruktura lub urządzenia, które mogą być stosowane w gospodarstwie domowym. Ze względu na stabilność, niskie koszty wytwarzania energii elektrycznej oraz brak wykorzystywania nieodnawialnych lub potencjalnie szkodliwych paliw, hydroenergia stanowi coraz częściej wykorzystywany sposób wytwarzania prądu na całym świecie.

Sprawdź inne wpisy

Redakcja Solarwise.pl

Redakcja Solarwise.pl

Przewiń do góry