Najnowsze wpisy

Turbina wiatrowa – czy to się opłaca?

Czysta energia odnawialna od przynajmniej kilku dekad wzbudza coraz większe zainteresowanie – jej pozyskiwanie wiąże się nie tylko z ochroną środowiska naturalnego, ale również z

Co to jest biomasa?

Biomasa odnosi się do wszystkich substancji organicznych, takich jak rośliny, drzewa, odpady organiczne i drewno odpadowe. Energia z biomasy jest przetwarzana na energię elektryczną, ciepło

Czym jest optymalizator mocy i jak działa?

Czym jest optymalizator mocy i jak działa?

Instalacje fotowoltaiczne do wydajnej pracy potrzebują równomiernego dostępu do promieni słońca, który nie powinien być niczym przerwany. Jeśli bowiem dojdzie do zacienienia paneli, wydajność i płynność ich działania spadną. W takiej sytuacji pomogą jedynie optymalizatory mocy. Sprawdźmy czym są i jak działają.

Popularność paneli fotowoltaicznych

Chęć pozyskiwania taniej energii oraz zmniejszenia rachunków za zużycie prądu, zachęciły wiele osób do montażu paneli fotowoltaicznych. Nie ma znaczenia czy instalowana ma być fotowoltaika dla firmy czy odbiorców indywidualnych – każdy, kto jej potrzebuje, może ją mieć i korzystać z oszczędności, jakie daje.

Aby instalacja działała z maksymalną wydajnością, musi być zamontowana przez specjalistów. Warto sięgać po ofertę firm z renomą i doświadczeniem, jakie ma na przykład firma Esoleo pod adresem htttps://www.esoleo.pl. Eksperci dobiorą do naszej instalacji odpowiedniej jakości urządzenia (zbudowane z dobrych komponentów), takie jak wspomniany już optymalizator mocy.

Czemu nie wolno zacieniać paneli?

Najefektywniejsze produkowanie energii przez panele fotowoltaiczne ma miejsce wtedy, gdy docierające promienie słońca równomiernie pokrywają każdy z nich. Jeśli któryś z paneli zostanie zacieniony – drzewem, kominem, budynkiem czy nawet opadniętymi liśćmi, wpłynie to negatywnie zarówno na sam panel, jak i na wydajność całej instalacji.

Panele, które są zacienione, nie pracują z maksymalną możliwą wydajnością i jednocześnie osłabiają pracę całej instalacji. Dodatkowo panel zacieniony ma wyższą temperaturę niż pozostałe, co może uszkodzić strukturę ogniwa krzemowego. Przed negatywnymi skutkami zacieniania chronią właśnie optymalizatory mocy, które cieszą się sporym zainteresowaniem.

Czym jest optymalizator mocy?

Jest to niewielkie urządzenie montowane przy module panelu lub w puszkach łączących moduły. Jest także elementem łączącym inwerter z panelami. Rolą optymalizatora mocy jest regulacja napięcia w panelach w taki sposób, aby wymuszały pracę modułu w czasie, w którym ten ma możliwość najefektywniejszej pracy, czyli najefektywniejszego generowania prądu.

Jest to urządzenie, które chroni instalację fotowoltaiczną przed spadkiem wydajności, gdy któryś z modułów zostanie zacieniony. Można też powiedzieć, że optymalizator kontroluje i sprawdza, jak pracują poszczególne panele fotowoltaiczne, dążąc do tego, aby poszczególne moduły były równomiernie obciążone pracą i generowały największą możliwą moc, bez względu na pozostałe.

Jak działa optymalizator mocy?

Zazwyczaj panele połączone są ze sobą szeregowo. Oznacza to, że gdy jeden pracuje źle, wpływa to na równie złą pracę pozostałych, nawet jeśli te są w pełni sprawne. Na przykład – jeśli jeden panel jest zacieniony i pracuje z mniejsza mocą, pozostałe „dopasują” się do niego i również będą pracować poniżej maksimum swojej wydajności. Wynika to z faktu, że są ze sobą połączone szeregowo.

Optymalizator mocy sprawia, że każdy moduł pracuje niezależnie od pozostałych. Jeśli więc któryś moduł działa nieprawidłowo, nie ma to wpływu na inne. Co więcej optymalizator może niepoprawnie działające moduły nawet odłączyć. Dzieje się to jednak w skrajnych przypadkach. Jeden optymalizator powinniśmy montować do jednego panelu.

Kiedy sięgnąć po optymalizator mocy?

W urządzenia te warto zainwestować wtedy, kiedy z jakiegoś powodu nasze panele nie pracują tak, jak powinny. Najczęściej ma to miejsce, gdy dojdzie do ich zacienienia, są miejscowo zabrudzone, posiadają mikropęknięcia, tworzą się na nich hot spoty lub gdy ogniwa nierównomiernie starzeją się. Fachową pomoc na ten temat uzyskamy na pewno pod adresem htttps://www.esoleo.pl.

Dzięki tym małym urządzeniom skutki wyżej wymienionych problemów nie będą wpływać na wydajność całej instalacji, a właścicielom paneli przyniosą odpowiednio wysoki uzysk energii. Jednocześnie zostaną zredukowane straty w jej wytwarzaniu. Ich zainstalowanie podniesie więc efektywność działania fotowoltaiki oraz uchroni ją przed niszczeniem ogniw.

Sprawdź inne wpisy

Co to jest energia wodna?

Patrząc na płynącą z kranu wodę trudno sobie wyobrazić, że mamy do czynienia z jednym z najbardziej wydajnych sposobów wytwarzania energii. W rzekach, jeziorach oraz

Jakie panele fotowoltaiczne dla domu?

Nadrzędną kwestią dla każdego inwestora decydującego się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej są związane z tym wydatki, jakie rzeczywiście będzie trzeba ponieść. Całkowity koszt

Redakcja Solarwise.pl

Redakcja Solarwise.pl

Przewiń do góry