Farmy fotowoltaiczne

Zbuduj farmę słoneczną już dziś!

Po co tracić cenny czas na przeglądanie różnych ofert? Postaw na instalację, która będzie produkować prąd za darmo!

Zacznij korzystać dobrodziejstw natury i oszczędzaj każdego dnia!

Nie obciążaj nadmiernie swojego domu kosztami energii elektrycznej!

Szybki kontakt

Fotowoltaika – co musisz o niej wiedzieć?

Istnieje wiele źródeł odnawialnej energii, takich jak woda, wiatr, biopaliwa, biogaz oraz zasoby geotermalne. Z nich wszystkich jednak to fotowoltaika jest tym najpopularniejszym. Dlaczego tak jest? Fotowoltaika to dziedzina dotycząca wykorzystywania energii słonecznej do tworzenia prądu elektrycznego. Dzięki odpowiednio ustawionym instalacjom oraz przy pomocy falownika światło słoneczne jest przechwytywane oraz przekształcane w energię elektryczną, która następnie dostarczana jest do gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa w sposób bezpośredni. Jest to rozwiązanie przede wszystkim ekonomiczne, ale także niezwykle korzystne dla środowiska naturalnego. Wraz z rozwojem technologicznym oraz ze wzrostem świadomości odnośnie ochrony środowiska wśród ludzi, na rynku pojawia się coraz więcej ofert, zarówno mniejszych instalacji fotowoltaicznych oraz farm fotowoltaicznych.

Farmy fotowoltaiczne – czym właściwie są?

Farma fotowoltaiczna, nazywana też farmą słoneczną, czy elektrownią słoneczną, to bardzo duża ilość paneli słonecznych, instalowanych na specjalnie przeznaczonym do tego obszarze, które zamieniają światło słoneczne w prąd elektryczny. Energia pozyskiwana dzięki farmie jest darmowa i można wykorzystać ją nie tylko w miejscu, w którym powstaje, ale również przetransferować siecią elektryczną do większej ilości przedsiębiorstw lub gospodarstw domowych. Prąd uzyskany na farmie elektrowni słonecznych może również być przechowywany w akumulatorach w celu jego późniejszego wykorzystania.

Farmy słoneczne interesują coraz większą grupę przedsiębiorców i tym samym stają się bardzo popularne z powodu ergonomicznego i ekologicznego charakteru tego przedsięwzięcia. Dzięki stosowaniu energii elektrycznej pozyskanej na farmie, właściciele przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych nie muszą płacić wysokich rachunków za prąd, a dodatkowo dbają o środowisko naturalne. Ważne jest również to, że prąd produkowany na farmie fotowoltaicznej nie wymaga bezpośredniego działania promieni słonecznych, a tylko jego światła, dzięki czemu energia jest pozyskiwana nawet wtedy, gdy słońce nie oddziałuje bezpośrednio na panele.

photovoltaic-5020807_1280 (1)
36272190_two-people-standing-amid-solar-cells-in-a-power-plant (1)

W jaki sposób działa farma słoneczna?

Aby farma fotowoltaiczna działała, potrzebna jest spora ilość sprzętu. Oprócz paneli słonecznych, na których znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, potrzebne są również inwertery solarne, elementy konstrukcyjne i wymagane jest wykonanie przyłącza. Ogniwa fotowoltaiczne, zawarte w panelach, tworzą energię, która powstaje dzięki półprzewodnikowi, jakim może być na przykład krzem. Następnie zachodzi w nich zjawisko fotoelektryczne, którego skutkiem jest powstanie napięcia elektrycznego. Niezwykle istotna jest odpowiednia lokalizacja farmy fotowoltaicznej. Jaka powierzchnia pod farmę fotowoltaiczną będzie najlepsza? Panele słoneczne powinny zostać usytuowana na płaskim, dobrze nasłonecznionym terenie. Często poruszanym zagadnieniem jest również kwestia odległości farmy fotowoltaicznej od zabudowań. Żadne przepisy tego nie regulują, jednak najczęściej farmy umieszczane są w odległości ok. 100 metrów od wszelkich budynków. Ponadto najlepiej jeśli zostaną one umieszczone w niewielkiej odległości od sieci napięcia, ponieważ wówczas przyłączenie oraz zawarcie przyłączeniowej umowy nie będzie stanowiło większego problemu. Jeżeli jednak inwestor zdecyduje się na postawienie farmy fotowoltaicznej na nierównym terenie to musi zainwestować w zdecentralizowany system z wieloma falownikami łańcuchowymi. Są one droższe, jednak bardziej wydajne, a przy tym łatwe do zainstalowania i ewentualnego serwisu. W przypadku usytuowania elektrowni na płaskim terenie wystarcza jeden falownik centralny.

Każda z instalacji na słonecznej farmie ma określoną moc wytwarzania prądu przy pełnym nasłonecznieniu. Moc farmy można obliczyć poprzez sumę mocy wszystkich paneli słonecznych znajdujących się na danym obszarze. Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce osiągają ponad 3 megawaty mocy. Zakładanie farmy słonecznej w Polsce jest bardzo korzystne z punktu widzenia inwestorów, ze względu na wykorzystanie często spotykanych nieużytków rolnych, różnorodne dofinansowania oraz dobre ceny i wydajność instalacji fotowoltaicznych. Jednak należy zadać jedno zasadnicze pytanie – czy farma fotowoltaiczna jest opłacalna na dłuższy okres czasu?

Realizacje farm fotowoltaicznych

Czy założenie farmy fotowoltaicznej się opłaca?

Zdaniem ekspertów w tej dziedzinie, koszty budowy elektrowni słonecznej powinny się zwrócić po około 10 latach, przy poziomie rentowności równej 9%. Koszty elektrowni solarnych mogą się również zwrócić szybciej, jednak zależy to od lokalizacji oraz warunków dofinansowania do farm fotowoltaicznych. Jeśli chodzi o Polskę, to do tej inwestycji zapewnione jest wsparcie finansowe w postaci dofinansowań oraz korzystnych warunków kredytowania. Ceny instalacji fotowoltaicznych stale spadają, mimo ich wysokiej wydajności. Jednym z czynników opłacalności założenia farmy fotowoltaicznej w Polsce jest też polityka Unii Europejskiej.
Unia jest proekologiczna i dąży do rozwoju źródeł odnawialnych, dzięki czemu można się spodziewać lepszych programów dofinansowań w tę inwestycję w niedalekiej przyszłości. Warto również zauważyć, że ceny prądu w naszym państwie stale rosną, przez co temat, jakim jest fotowoltaika staje się coraz bardziej popularny. Mimo wszystko decyzja dotycząca założenia takiej farmy powinna być dobrze przemyślana, a inwestor powinien się zorientować w kwestii różnych dotacji, w ramach dotyczącej jej programów. Ile kosztuje farma fotowoltaiczna?

Zadzwoń i przeprowadź najlepszą rozmowę, w której krok po kroku pomożemy Ci zgłębić tajniki farm fotowoltaicznych!

Koszty i zyski farmy fotowoltaicznej

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW wynosi około 3 miliony polskich złotych. Jest to umowna cena, która może być zmienna przez różne czynniki. Wchodzą w to koszty zakupu paneli słonecznych, falowników, modułów oraz innych elementów wchodzących w skład takiej elektrowni. Nie bez powodu farma powinna znajdować się w miejscu z dostępem do sieci energetycznej niskiego lub średniego napięcia, ponieważ do jej działania potrzebny jest również dostęp do prądu, co niesie ze sobą dodatkowe koszty.
Wysoka cena założenia farmy fotowoltaicznej stwarza jednak możliwość zysku. Prąd uzyskany na wcześniej wybudowanej elektrowni solarnej można sprzedać. Cena sprzedaży energii negocjowana jest podczas aukcji. Jest ona wyższa od ceny rynkowej, według systemu aukcyjnego i sprzedawana państwu. Aukcje te nadzoruje Urząd Regulacji Energetyki, a ich przebieg opisany jest w Regulaminie Aukcji. Aukcja energii ma charakter konkurencyjny, dlatego ważne jest to, żeby wystosować jak najlepszą ofertę, której następnie nie można już zmienić.
Wysokość ofert na aukcji w Polsce kontroluje rząd. Ustala on ceny referencyjne, czyli ceny maksymalne za sprzedaż jednej megawatogodziny. Oprócz tego ustala też ilość oraz maksymalną wartość energii. Ważne jest też to, że 20% najdroższych ofert jest odrzucanych. Ceny odkupu prądu podlegają również indeksacji o inflację. Istnieje jednak ryzyko, że regularna cena hurtowej sprzedaży prądu będzie stale większa od ceny sprzedaży z aukcji, przez co dodatnie saldo nie będzie rozliczane na korzyść inwestora. Po wygranej aukcji inwestor zobowiązany jest do sprzedaży prądu w niezmienionej cenie przez najbliższe 15 lat.
Podsumowując, inwestycja w farmę paneli słonecznych jest dobrym rozwiązaniem. Nie licząc kosztów serwisowych oraz konserwacji, jest to jednorazowa inwestycja, która następnie przynosi dochody przez minimum kilka najbliższych lat.

REFERENCJE - JESTEŚMY DUMNI Z TAKICH PARTNERÓW - ZOSTAŃ JEDNYM Z NICH​

34409852_generating-clean-energy-with-solar-modules-in-a-big-park-in-nort (1)

Co jest potrzebne do założenia farmy fotowoltaicznej?

Inne rodzaje farm fotowoltaicznych

Najtańszym i najbardziej opłacalnym wyborem na budowę farmy fotowoltaicznej jest farma klasyczna na nieruchomej konstrukcji. Jednak dostępne są również inne opcje na wybudowanie elektrowni słonecznej, które mogą skutkować lepszym wykorzystaniem dysponowanej powierzchni. Przykładem tego jest farma na trackerach.

Trackery to ruchome układy regulacji nadążnej, dzięki którym panele fotowoltaiczne ustawiają się w optymalnej pozycji w stosunku do słońca. Zwiększa się tym samym ich wydajność, a kiedy jest pochmurna pogoda, to zawsze ustawią się one w najlepszą pozycję na absorbowanie światła. Jest to jednak bardziej kosztowny wybór w przeciwieństwie do zwykłych instalacji.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie paneli bifacial. Panele te są dwustronne oraz porównywalne cenowo do klasycznych paneli słonecznych. Ich zaletą jest znacznie większa wydajność, jednak prawidłowa praca tych paneli zależna jest od gleby, na której się znajdują.

Chcesz dowiedzieć się więcej szczegółowych informacji na temat budowy farmy fotowoltaicznej? Potrzebujesz profesjonalnego doradztwa? Trafiłeś idealnie!

Przewiń do góry