Najnowsze wpisy

Ustawienie modułów PV – jak dobrać optymalny kąt?

Fotowoltaika w ostatnim czasie stała się bardzo popularna. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie rozwiązania w swojej nieruchomości, ponieważ to właśnie dzięki temu możemy znacznie zredukować opłaty za energię elektryczną. Jednak zalet takiego rozwiązania jest znacznie więcej i dlatego jest ono stosowane nie tylko w przypadku nieruchomości osób prywatnych, ale także bardzo często również w firmach. Zatem czym powinniśmy się kierować w tym przypadku, jeżeli chcemy aby nasze panele PV charakteryzowały się jak najwyższą sprawnością? 

Panele fotowoltaiczne coraz chętniej wybierane

Zdecydowanie panele słoneczne mogą być w przypadku każdego domu jednorodzinnego doskonałym rozwiązaniem, ponieważ to dzięki temu można przede wszystkim nieco bardziej uniezależnić się energetycznie. W dzisiejszych czasach zapas paliw kopalnych stale maleje i tym samym za kilkadziesiąt lat może okazać się na przykład, że za kilkadziesiąt lat nie będzie pokładów węgla, którym między innymi wiele osób do tej pory rozpala w piecach. W przypadku nowoczesnego budownictwa wiele osób rezygnuje właśnie z takich starszych metod ogrzewania, na rzecz przykładowo nowoczesnej fotowoltaiki. To właśnie panele słoneczne wykonane z ogniw krzemowych mogą stać się doskonałym rozwiązaniem w naszym domu, ponieważ za pomocą takiej instalacji możemy sprawić, aby przykładowo nasza woda w domu była podgrzewana właśnie za pomocą energii ze słońca. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, panele fotowoltaiczne wykonane z ogniw krzemowych charakteryzują się na tle wysoką sprawnością, że łącząc je w moduły jest to możliwe. Istotne w tym przypadku jest jedynie to, aby wybrać odpowiednie miejsce i kąt instalacji fotowoltaicznej. 

Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest z pewnością instalacja paneli na dachu, ponieważ dzięki temu nie będzie tam padał cień, a ogniwa będą najbardziej wydaje. Strona południowa w tym przypadku jest najbardziej nasłoneczniona i obracając panele właśnie w tym kierunku powinniśmy pamiętać o ich kącie nachylenia pomiędzy 30 a 40 stopni. Z kolei wybierając stronę południowo- wschodnią lub zachodnią, kąt nachylenia wynosi od 25 do 55 stopni. W przypadku wschodu lub zachodu, kąt oscyluje pomiędzy 25 a 40 stopni.

Odpowiednie ustawienie paneli fotowoltaicznych względem słońca

Zdecydowanie nie powinniśmy zapominać o tym, że odpowiednie ustawienie paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważne. Zapewne każdy zdaje sobie sprawę z tego, że te urządzenia konwertują energię słoneczną w energię elektryczną i ich odpowiedni kąt nachylenia instalacji fotowoltaicznej, jak również wybór właściwej strony świata zapewni nam wysoką sprawność ogniw. Jest to bardzo istotne aby ustawienie paneli PV było jak najbardziej korzystne względem kierunku południowego. Wówczas możemy zyskać największą efektywność tych urządzeń, tym samym możliwe będzie wykorzystanie ich całej mocy. Jednak jeśli nie mamy takich możliwości, inne kierunki świata także mogą być dobrą opcją, jednak powinniśmy w tym przypadku pamiętać, aby dobrać odpowiedni kąt do fotowoltaiki. Warto wiedzieć, że takie ustawienie zazwyczaj dokonywane jest przez specjalistów i nie musimy martwić się, że nie będziemy mogli określić dobrego kąta, pod jakim powinno być ustawione urządzenie.

Sprawdź inne wpisy

solar_farm

Kiedy warto instalować system fotowoltaiczny?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz większą koniecznością ze względu na zanieczyszczenie środowiska i wyczerpujące się paliwa kopalne. Korzystać można z energii wiatrowej,

Redakcja Solarwise.pl

Redakcja Solarwise.pl

Przewiń do góry

Odkup projekt Solarwise.pl