Najnowsze wpisy

Czy baterie fotowoltaiczne są opłacalne?

Odnawialne źródła energii zyskują na popularności, a panele słoneczne należą do najchętniej wybieranych rozwiązań. Baterie fotowoltaiczne pozwalają na przechowywanie wyprodukowanej energii. Warto jednak zastanowić się,

Turbina wiatrowa – czy to się opłaca?

Czysta energia odnawialna od przynajmniej kilku dekad wzbudza coraz większe zainteresowanie – jej pozyskiwanie wiąże się nie tylko z ochroną środowiska naturalnego, ale również z

Jakie panele fotowoltaiczne dla domu?

Nadrzędną kwestią dla każdego inwestora decydującego się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej są związane z tym wydatki, jakie rzeczywiście będzie trzeba ponieść. Całkowity koszt tego typu inwestycji może być różny, gdyż wpływa na niego wiele czynników. Do każdego przypadku trzeba wobec tego podejść indywidualnie. Kluczowe jest roczne zużycie prądu – im będzie ono większe, tym instalacja staje się droższa. Na wysokość inwestycji ma oczywiście wpływ rodzaj wybranej instalacji PV, moduły fotowoltaiczne i cały osprzęt towarzyszący, łącznie z okablowaniem, licznikami.

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu?

Podczas planowania wielkości instalacji PV trzeba zacząć od sprawdzenia rocznego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Na podstawie uzyskanej wartości należy doliczyć do tego 20%, co dotyczyć będzie kosztu przechowywania energii w sieci. Potrzebna będzie wobec tego instalacja o mocy kilkadziesiąt procent większej niż rzeczywiste zużycie energii elektrycznej. W przypadku nowo wybudowanego domu, gdzie nie można jeszcze określić zużycia energii, zaleca się zainstalować falownik o możliwie jak największej mocy, co pozwoli na rozbudowę systemu fotowoltaicznego w przyszłości o nowe panele słoneczne. Średnio domom jednorodzinnym wystarcza standardowa instalacja PV o mocy od 3,5 do 4 kWp. W przypadku korzystania z ogrzewania elektrycznego należy zdecydować się na moc powyżej 5 kWp. Wybierając moduły fotowoltaiczne o mocy szczytowej 320 Wp, potrzebnych będzie ich 16 sztuk (instalacja o mocy 5 kWp). Przy systemie o mocy 3 kW i paneli o mocy 300 Wp wystarczyć powinno dziesięć sztuk.

Jakie panele fotowoltaiczne?

Ceny paneli słonecznych uzależnione są przede wszystkim od ich sprawności, marki i okresu gwarancyjnego. To właśnie tymi parametrami należy kierować się przy ich wyborze. Najważniejsze są cena i instalator, a następnie: gwarancja produktu, marka i rodzaj. Na uwadze należy mieć także maksymalne obciążenie śniegiem i wiatrem, sprawność, gwarancję na uzysk, moc panelu. Zasada jest tak, aby nie inwestować w najtańsze rozwiązania, co będzie tylko pozorną oszczędnością. Za bardzo wydajne uznaje się panele SunPower, średnio wydajne są: REC, QCells, LONGi. Do mniej wydajnych zaliczają się wszystkie panele polikrystaliczne. W przypadku tych o mniejszej wydajności konieczny staje się zakup większej ich ilości, aby uzyskać moc o tajej samej mocy. Na dachach powinno się zamontować bardzo wydajne i lepszej jakości panele PV. Z kolei przy instalacji naziemnej wystarczą modele średnio i nawet mało wydajne. Przy wyborze panel trzeba mieć na uwadze ich niezawodność, co wymaga sprawdzenia okresu gwarancyjnego, wytrzymałości mechanicznej, certyfikatów i wyników testów PVEL.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla domu?

Na całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej składają się panele PV, system montażowy, okablowanie i montaż. Średnio całkowite wydatki związane z zakupem i montażem systemu wynoszą od 24 do 26 tysięcy złotych w przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego decydującego się na wariant o mocy szczytowej do 5 kWp. Mogą one być niższe przy uwzględnieniu dotacji na fotowoltaikę i ulgi podatkowej. W przypadku instalacji fotowoltaicznej dofinansowanie z programu Mój Prąd wynosi 5 tysięcy złotych. Całkowity koszt instalacji dla przeciętnej rodziny wyniesie siedemnaście złotych. Za 1 kWp trzeba zapłacić zwykle od 4700 do 5100 złotych. Największe koszty związane są z zakupem paneli PV, około 10 tysięcy złotych. Dobrej jakości falownik to wydatek rzędu 5000 złotych. Kilka tysięcy złotych kosztują specjalne przewody, konstrukcja mocująca, potrzebne akcesoria i sam montaż całej instalacji. W przybliżeniu koszt fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego to od 20 do 50 tysięcy złotych, w zależności od mocy systemu.

Sprawdź inne wpisy

Redakcja Solarwise.pl

Redakcja Solarwise.pl

Przewiń do góry