Najnowsze wpisy

Turbina wiatrowa – czy to się opłaca?

Czysta energia odnawialna od przynajmniej kilku dekad wzbudza coraz większe zainteresowanie – jej pozyskiwanie wiąże się nie tylko z ochroną środowiska naturalnego, ale również z

Co to jest biomasa?

Biomasa odnosi się do wszystkich substancji organicznych, takich jak rośliny, drzewa, odpady organiczne i drewno odpadowe. Energia z biomasy jest przetwarzana na energię elektryczną, ciepło

Koszty ogrzewania domu. Zalety instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika jest coraz popularniejsza w Polsce, z roku na rok przybywa kolejnych inwestorów, co w dużej mierze wynika z możliwości uzyskania dofinansowania na zakup i montaż instalacji PV. Koszty z tym związane są coraz niższe, rośnie świadomość konsumentów chcących uniezależnić się w dużym stopniu od zakładów energetycznych i wahań cenowych na rynku energii. W przypadku fotowoltaiki można mówić o wielu zaletach, z którymi warto się zapoznać, jeśli nadal nie korzysta się tego innowacyjnego rozwiązania technologicznego.

Ile kosztuje instalacja dla domu jednorodzinnego?

Cena mikroinstalacji fotowoltaicznej w przypadku domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników i jest tak naprawdę kwestią indywidualną. Wpływają na nią nie tylko wybrane moduły, ale koszt całej konstrukcji, systemy chroniące przed przepięciem i zabezpieczające, kable, montaż, pomiary, transport i dostawa.

Około 70% ceny stanowią urządzenia i sprzęt, reszta dotyczy usługi. Przyjmuje się, że moc pojedynczego modułu PV ma 320 kWp. W takim przypadku potrzebnych będzie dwanaście modułów, co daje średnio 23 tysiące złotych brutto. Przy instalacji o mocy 7,7 kWp można mówić o całkowitym koszcie rzędu nieco ponad 32 tysiące złotych.

Jeśli ktoś ma elektryczne ogrzewanie domu, moc systemu powinna wynosić więcej niż 5 kWp.

Co z nadmiarem energii przy fotowoltaice?

W okresie letnim wydajność instalacji PV jest większa ze względu na wiele słonecznych dni, czyli długie nasłonecznienie. Zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowych zwykle maleje, dlatego można mówić o nadwyżkach energii.

Możliwe jest rozliczanie się z nadwyżek energetycznych na podstawie Systemu Upustów – wysyłanie nadmiaru wyprodukowanej energii do sieci energetycznej, gdzie jest magazynowana. W momencie mniejszej wydajności instalacji PV można z niej ponownie skorzystać bez żadnych dodatkowych kosztów.

Sprzedawca energii zobowiązany jest do zakupu energii elektrycznej wytworzonej przez instalację PV.

Fotowoltaika jak obliczyć zapotrzebowanie?

Przy wyborze instalacji fotowoltaicznej trzeba skupić się na odpowiednim dopasowaniu jej poszczególnych elementów do indywidualnych potrzeb i możliwości użytkownika.

Znaczenie ma przede wszystkim ilość i rodzaj modułów, układ dachu, możliwości dotyczące montażu paneli i ich umiejscowienia, dobór falownika. Do określenia optymalnej mocy systemu brane są pod uwagę dotychczasowe rachunki za prąd i zużycie energii eklektycznej przez użytkowane w domu urządzenia.

Zasada jest prosta – im większe zapotrzebowanie na energię, tym trzeba zainwestować w instalację PV o większej mocy, czyli w więcej paneli. Można skorzystać z gotowych kalkulatorów internetowych do obliczania potrzebnej mocy instalacji fotowoltaicznej lub skorzystać z bezpłatnej konsultacji z doradcą energetycznym.

Opłacalność fotowoltaiki

Pomimo tego, że zakup i montaż instalacji PV nadal dla wielu osób wiąże się z wysokimi kosztami, ceny są coraz bardziej przystępne. Trzeba też pamiętać o tym, że jest to jednorazowa inwestycja, która zaczyna generować oszczędności już w dniu jej zainstalowania.

Od tej pory można korzystać z darmowego prądu, obniżając rachunki za energię elektryczną o nawet 90%. W dłuższej perspektywie czasu można liczyć na uzyskanie wymiernych korzyści. Instalacja fotowoltaiczna zwraca się średnio po 7-8 latach, ale można to przyspieszyć, korzystając z dofinansowania fotowoltaiki.

Obecnie dostępne są dotacje na fotowoltaikę z programów takich jak: Czyste Powietrze, Mój Prąd i Agroenergia. Ten ostatni skierowany jest dla rolników indywidualnych a program Mój Prąd do gospodarstw domowych – dofinansowanie nowych instalacji PV wynosi maksymalnie 5 tysięcy złotych.

Inwestorzy mogą też liczyć na dodatkowe możliwości w postaci ulgi termomodernizacyjnej czy preferencyjnych pożyczek, rozłożonych na kilkanaście lat.

Sprawdź inne wpisy

Redakcja Solarwise.pl

Redakcja Solarwise.pl

Przewiń do góry