Najnowsze wpisy

Rewolucja fotowoltaiczna w Polsce 2020 – z czego wynika?

Odnawialne źródła energii elektrycznej jeszcze kilka lat temu wydawały się zupełnie nieopłacalne do stosowania na szeroką skalę. Rozwój technologii, zwiększenie świadomości ludzi, jak również troska o środowisko naturalne sprawiły jednak że przeżywają one na świecie od kilku lat dynamiczny rozwój. W Polsce w 2020 roku możemy mówić o istnej rewolucji fotowoltaicznej. Jakie są jej przyczyny?

Odnawialne źródła energii w Polsce

Moc zainstalowana w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym w Polsce wynosi 26,83GW. Zgodnie z celem, jaki został ustalony wraz z Unią Europejską do końca 2020 roku 15% energii wyprodukowanej w Polsce powinno pochodzić z OZE. W celu zwiększenia opłacalności fotowoltaiki polski rząd zaproponował program „Mój Prąd”, który pozwala na uzyskanie dotacji na montaż małych instalacji fotowoltaicznych.

Warunki dla fotowoltaiki w Polsce

Wbrew pozorom warunki dla instalacji fotowoltaicznych w Polsce są dużo lepsze niż w bardziej nasłonecznionych Włoszech czy Hiszpanii. Na naszej szerokości geograficznej słońce nie doprowadza do aż tak wysokich temperatur jak na południu Europy. Sprawia to, że panele pracują z większą efektywnością, ponieważ spada ona wraz z ich nagrzewaniem.

Mój Prąd – program wsparcia fotowoltaika 2020

Program Mój Prąd ma na celu zmniejszenie kosztów instalacji fotowoltaicznej. Inwestorzy mogą ubiegać się o zwrot kosztów do kwoty 5000zł, co znacząco wpływa na zwiększenie opłacalności tego typu instalacji. Aby uzyskać wsparcie w ramach programu, należy zrealizować inwestycję, a w dalszej kolejności złożyć odpowiedni wniosek na dedykowanej stronie rządowej: mojprad.gov.pl.

Innymi czynnikami, które mają znaczący wpływ na boom w branży fotowoltaiki jest nowelizacja ustawy o OZE, jak również spadek kosztów instalacji i wzrost cen prądu.

Rynek fotowoltaiki w Polsce

Fotowoltaika jest najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce. Szacuje się, że na koniec 2020 roku moc zainstalowana w panelach słonecznych będzie wynosiła ok. 2,5GW. Dla porównania, na koniec 2019 roku było to 1,5GW. Żadne inne odnawialne źródła energii nie rozwijają się w tak dynamiczny sposób. Warto podkreślić, że wzrost ten spowodowany jest głównie poprzez tworzenie nowych mikroinstalacji co świadczy o tym że fotowoltaika w Polsce staje się coraz bardziej popularna wśród całego społeczeństwa, a nie jedynie wśród dużych inwestorów. W 2020 roku Polska plasuje się w pierwszej piątce państw z największym przyrostem mocy w fotowoltaice w Unii Europejskiej. Nowa moc zainstalowana w Polsce stanowi 5,5% całego przyrostu Unii Europejskiej. 

Pandemia, a rynek fotowoltaiki

Na początku 2020 roku duże obawy branży związane były z rozpoczynającą się pandemią COVID-19. Jednak po początkowych problemach, które były spowodowane przerwaniem łańcuchów dostaw, sytuacja wróciła do normy, a firmy zajmujące się montażem instalacji fotowoltaicznych zwiększyły obroty o około 25% w stosunku do roku 2019. Środki, jakie zostały przewidziane na programy wsparcia dla fotowoltaiki, prawdopodobnie zostaną wyczerpane dużo wcześniej niż zakładali to rządzący.

Sprawdź inne wpisy

Redakcja Solarwise.pl

Redakcja Solarwise.pl

Przewiń do góry

Odkup projekt Solarwise.pl