Najnowsze wpisy

Czym jest optymalizator mocy i jak działa?

Czym jest optymalizator mocy i jak działa? Instalacje fotowoltaiczne do wydajnej pracy potrzebują równomiernego dostępu do promieni słońca, który nie powinien być niczym przerwany. Jeśli

Kiedy warto instalować system fotowoltaiczny?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz większą koniecznością ze względu na zanieczyszczenie środowiska i wyczerpujące się paliwa kopalne. Korzystać można z energii wiatrowej, wodnej czy słonecznej. Największą popularnością cieszy się fotowoltaika, dzięki której możliwe staje się pozyskiwanie darmowego prądu z promieniowania słonecznego. Warto zapoznać się z najważniejszymi zaletami zastosowania instalacji PV, co ułatwi podjęcie decyzji o inwestycji w nią.

Fotowoltaika czy warto?

W przypadku fotowoltaiki można mówić o ekonomii, ekologii i wygodzie. Największą zaletą są oczywiście oszczędności, które w skali roku opiewają na wysokie kwoty, szczególnie przy dużym zapotrzebowaniu budynku na energię elektryczną. Fotowoltaika jest sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd o nawet 90%. Koszt zakupu i montażu nadal opiewa na niemałe kwoty, ale jest to tylko jednorazowa inwestycja, która zwraca się stosunkowo szybko. Redukcje kosztów inwestycyjnych zapewnia dofinansowanie i możliwość odliczenia podatku. Instalacja PV ma szerokie zastosowanie, gdyż wytworzony prąd może posłużyć do zasilania urządzeń elektrycznych, systemów chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń. Koszty eksploatacyjne są niskie, a działanie instalacji bezobsługowe. Producenci instalacji fotowoltaicznej udzielają wieloletniej gwarancji na swoje produkty – do aż 25 lat, a średni zwrot z inwestycji następuje po 7-8 latach. Po upływie okresu gwarancyjnego system nadal sprawnie pracuje, a jego wydajność może wynosić 80%.

Decydując się na instalację PV, można uniezależnić się w dużym stopniu od zewnętrznych źródeł energii, czyli od swojego dostawcy prądu. Znika problem z niespodziewanymi przerwami w jego dostawie na skutek np. awarii czy przesilenia sieci energetycznej. Fotowoltaika to źródło darmowego, stabilnego i odnawialnego źródła energii. Jest to rozwiązanie ekologiczne, z poszanowaniem środowiska naturalnego – brak emisji toksycznych związków do atmosfery. Panele PV są bardzo wydajne nawet w okresie zimowym, gdyż są w stanie przetworzyć promieniowanie odbite i rozproszone w pochmurne dni. Ich montaż jest bardzo prosty i szybki.

Fotowoltaika opłacalność dla kogo?

Fotowoltaika opłaca się przede wszystkim osobom, które płacą wysokie rachunki za prąd. Minielektrownia produkuje darmowy prąd pozyskiwany z odnawialnego źródła energii w postaci promieniowania słonecznego. Pozwala wobec tego na zredukowanie kwot widniejących na fakturach o kilkadziesiąt procent. Na zwrot z inwestycji trzeba poczekać średnio 7-8 lat lub krócej w przypadku dofinansowania na fotowoltaikę. Łatwo wobec tego wywnioskować, że rozwiązanie to będzie opłacalne osobom nieplanującym w najbliższym czasie przeprowadzki, czyli przez co najmniej kilkanaście lat. Największe korzyści odnotowuje się przy działce i lokalizacji domu w dobrze osłonecznionym miejscu. Im mniej zacienienia tym lepiej – brak wysokich drzew, budynków i kominów w pobliżu.

Wydajność minielektrowni wzrasta przy jej zamontowaniu na dachu jedno- i dwuspadowym lub płaskim. Optymalnie będzie przy powierzchni dachu od strony południowej pod kątem 20-45 stopni. To samo dotyczy instalacji na dachu z dużą ilością miejsca na jego wschodniej i zachodniej części – chodzi tutaj po prostu o lepsze nasłonecznienie w ciągu roku. Na system PV warto zdecydować się w przypadku nowego, wyremontowanego dachu. Konieczne jest zapełnienie odpowiedniej nośności konstrukcji dachu i jakości pokrycia dachowego. Żadne elementy nie mogą być spróchniałe, spleśniałe, pokryte korozją ani popękane.

Fotowoltaika czy się opłaca firmie?

Z możliwości fotowoltaiki mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak również biznesowi. Instalacja PV obniża koszty energetyczne związane z prowadzeniem firmy, Przedsiębiorąca może samodzielnie zarządzać wytworzoną energią, staje się niezależny od zewnętrznych dostaw prądu. Inwestycja w fotowoltaikę wiąże się z podniesienie wartości firmy i nieruchomości. Ponadto społeczeństwo zaczyna postrzegać przedsiębiorstwo jako przyjazne dal środowiska, co podnosi jego prestiż i poprawia wizerunek.

Sprawdź inne wpisy

Redakcja Solarwise.pl

Redakcja Solarwise.pl

Przewiń do góry