Najnowsze wpisy

Turbina wiatrowa – czy to się opłaca?

Czysta energia odnawialna od przynajmniej kilku dekad wzbudza coraz większe zainteresowanie – jej pozyskiwanie wiąże się nie tylko z ochroną środowiska naturalnego, ale również z

Co to jest biomasa?

Biomasa odnosi się do wszystkich substancji organicznych, takich jak rośliny, drzewa, odpady organiczne i drewno odpadowe. Energia z biomasy jest przetwarzana na energię elektryczną, ciepło

Kiedy warto instalować system fotowoltaiczny?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz większą koniecznością ze względu na zanieczyszczenie środowiska i wyczerpujące się paliwa kopalne. Korzystać można z energii wiatrowej, wodnej czy słonecznej. Największą popularnością cieszy się fotowoltaika, dzięki której możliwe staje się pozyskiwanie darmowego prądu z promieniowania słonecznego. Warto zapoznać się z najważniejszymi zaletami zastosowania instalacji PV, co ułatwi podjęcie decyzji o inwestycji w nią.

Fotowoltaika czy warto?

W przypadku fotowoltaiki można mówić o ekonomii, ekologii i wygodzie. Największą zaletą są oczywiście oszczędności, które w skali roku opiewają na wysokie kwoty, szczególnie przy dużym zapotrzebowaniu budynku na energię elektryczną. Fotowoltaika jest sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd o nawet 90%. Koszt zakupu i montażu nadal opiewa na niemałe kwoty, ale jest to tylko jednorazowa inwestycja, która zwraca się stosunkowo szybko. Redukcje kosztów inwestycyjnych zapewnia dofinansowanie i możliwość odliczenia podatku. Instalacja PV ma szerokie zastosowanie, gdyż wytworzony prąd może posłużyć do zasilania urządzeń elektrycznych, systemów chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń. Koszty eksploatacyjne są niskie, a działanie instalacji bezobsługowe. Producenci instalacji fotowoltaicznej udzielają wieloletniej gwarancji na swoje produkty – do aż 25 lat, a średni zwrot z inwestycji następuje po 7-8 latach. Po upływie okresu gwarancyjnego system nadal sprawnie pracuje, a jego wydajność może wynosić 80%.

Decydując się na instalację PV, można uniezależnić się w dużym stopniu od zewnętrznych źródeł energii, czyli od swojego dostawcy prądu. Znika problem z niespodziewanymi przerwami w jego dostawie na skutek np. awarii czy przesilenia sieci energetycznej. Fotowoltaika to źródło darmowego, stabilnego i odnawialnego źródła energii. Jest to rozwiązanie ekologiczne, z poszanowaniem środowiska naturalnego – brak emisji toksycznych związków do atmosfery. Panele PV są bardzo wydajne nawet w okresie zimowym, gdyż są w stanie przetworzyć promieniowanie odbite i rozproszone w pochmurne dni. Ich montaż jest bardzo prosty i szybki.

Fotowoltaika opłacalność dla kogo?

Fotowoltaika opłaca się przede wszystkim osobom, które płacą wysokie rachunki za prąd. Minielektrownia produkuje darmowy prąd pozyskiwany z odnawialnego źródła energii w postaci promieniowania słonecznego. Pozwala wobec tego na zredukowanie kwot widniejących na fakturach o kilkadziesiąt procent. Na zwrot z inwestycji trzeba poczekać średnio 7-8 lat lub krócej w przypadku dofinansowania na fotowoltaikę. Łatwo wobec tego wywnioskować, że rozwiązanie to będzie opłacalne osobom nieplanującym w najbliższym czasie przeprowadzki, czyli przez co najmniej kilkanaście lat. Największe korzyści odnotowuje się przy działce i lokalizacji domu w dobrze osłonecznionym miejscu. Im mniej zacienienia tym lepiej – brak wysokich drzew, budynków i kominów w pobliżu.

Wydajność minielektrowni wzrasta przy jej zamontowaniu na dachu jedno- i dwuspadowym lub płaskim. Optymalnie będzie przy powierzchni dachu od strony południowej pod kątem 20-45 stopni. To samo dotyczy instalacji na dachu z dużą ilością miejsca na jego wschodniej i zachodniej części – chodzi tutaj po prostu o lepsze nasłonecznienie w ciągu roku. Na system PV warto zdecydować się w przypadku nowego, wyremontowanego dachu. Konieczne jest zapełnienie odpowiedniej nośności konstrukcji dachu i jakości pokrycia dachowego. Żadne elementy nie mogą być spróchniałe, spleśniałe, pokryte korozją ani popękane.

Fotowoltaika czy się opłaca firmie?

Z możliwości fotowoltaiki mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak również biznesowi. Instalacja PV obniża koszty energetyczne związane z prowadzeniem firmy, Przedsiębiorąca może samodzielnie zarządzać wytworzoną energią, staje się niezależny od zewnętrznych dostaw prądu. Inwestycja w fotowoltaikę wiąże się z podniesienie wartości firmy i nieruchomości. Ponadto społeczeństwo zaczyna postrzegać przedsiębiorstwo jako przyjazne dal środowiska, co podnosi jego prestiż i poprawia wizerunek.

Sprawdź inne wpisy

solary

Solary – co to takiego?

Solary są innowacyjnym rozwiązaniem, dzięki któremu możliwe jest zmniejszenie kosztów ponoszonych za podgrzewanie wody użytkowej. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich specyfiki. Sprawdź

kolektor sloneczny

Kolektory słoneczne co to jest?

Jesteś w trakcie budowy domu lub chcesz zmienić źródło energii na bardziej ekologiczne? Szukasz informacji na temat kolektorów słonecznych i zastanawiasz się, jakie będą odpowiednie

Redakcja Solarwise.pl

Redakcja Solarwise.pl

Przewiń do góry