Najnowsze wpisy

Turbina wiatrowa – czy to się opłaca?

Czysta energia odnawialna od przynajmniej kilku dekad wzbudza coraz większe zainteresowanie – jej pozyskiwanie wiąże się nie tylko z ochroną środowiska naturalnego, ale również z

Co to jest biomasa?

Biomasa odnosi się do wszystkich substancji organicznych, takich jak rośliny, drzewa, odpady organiczne i drewno odpadowe. Energia z biomasy jest przetwarzana na energię elektryczną, ciepło

Kolektory słoneczne co to jest?

Jesteś w trakcie budowy domu lub chcesz zmienić źródło energii na bardziej ekologiczne? Szukasz informacji na temat kolektorów słonecznych i zastanawiasz się, jakie będą odpowiednie dla Ciebie? Dowiedz się więcej o ich budowie i działaniu. Sprawdź, czy rzeczywiście warto zainwestować w tę instalację!

Do czego służą kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne są nowoczesnymi i zaawansowanymi technologicznie urządzeniami, służącymi do pozyskiwania i przetwarzania energii słonecznej na ciepło. Uzyskana w ten sposób energia cieplna może być wykorzystana do podgrzania wody użytkowej w domu lub przydomowym basenie. Kolektor słoneczny świetnie wspomaga także centralne ogrzewanie. Kolektory solarne są instalowane na wielu budynkach prywatnych, jak również użyteczności publicznej.

Jak działa kolektor słoneczny?

Działanie kolektorów solarnych polega na zamianie promieniowania słonecznego na energię cieplną. Odporny na mróz roztwór glikolu propylenowego, krąży w instalacji dzięki pracy pompy obiegowej. Kolektory wraz z ich baterią, są połączone hydraulicznie z wężownicą dwiema elastycznymi rurami z miedzi lub stali nierdzewnej. Ich średnica jest odpowiednio dobrana do wielkości baterii słonecznej. Nośnik ciepła, czyli glikol, magazynuje ciepło z kolektorów i przesyła je do wężownicy, która podgrzewa wodę w podgrzewaczu.

Kolektory słoneczne jakie wybrać?

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest trudna. Przyjmuje się, iż w przypadku dużego zużycia ciepłej wody latem, wybór powinien paść na kolektory słoneczne płaskie. W sytuacji, kiedy zużycie wody latem i zimą jest porównywalne, a my chcemy zaoszczędzić ciepło także zimą, lepszym wyborem będą kolektory słoneczne próżniowe.

Dzięki nim uda się oszczędzić energię cieplną na podgrzanie wody nawet w zimowe, bezchmurne dni. Tego typu kolektory słoneczne potrafią podgrzać wodę w zasobniku do temperatury w zakresie od 25 do nawet 35 stopni. Niestety instalacja z kolektorami próżniowymi jest droższa od kolektorów płaskich odpowiedników o około 20 procent.

Kolektory słoneczne czy warto?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba rozważyć wady i zalety kolektorów słonecznych. Niewątpliwym plusem takiej instalacji jest jej aspekt ekologiczny. Korzystają przecież z odnawialnej energii słonecznej. W trakcie ich użytkowania nie powstają szkodliwe spaliny czy odpady. Plusem solarów jest również wysoka energooszczędność.

Według obliczeń kolektory potrafią zaspokoić do nawet 70 procent (!) zapotrzebowania na cieplną energię do podgrzania wody w ciągu roku. Ma to bezpośredni wpływ na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie lub energię elektryczną. Instalacja tego typu uchodzi także za bezawaryjną i niewymagającą obsługi. Największym minusem kolektorów jest ich podatność na przegrzanie w sezonie letnim. Wydaje się, iż przewaga zalet nad wadami takiego rozwiązania pomoże w podjęciu decyzji o montażu kolektorów słonecznych.

Sprawdź inne wpisy

Jakie panele fotowoltaiczne dla domu?

Nadrzędną kwestią dla każdego inwestora decydującego się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej są związane z tym wydatki, jakie rzeczywiście będzie trzeba ponieść. Całkowity koszt

Redakcja Solarwise.pl

Redakcja Solarwise.pl

Przewiń do góry