Najnowsze wpisy

Turbina wiatrowa – czy to się opłaca?

Czysta energia odnawialna od przynajmniej kilku dekad wzbudza coraz większe zainteresowanie – jej pozyskiwanie wiąże się nie tylko z ochroną środowiska naturalnego, ale również z

Co to jest biomasa?

Biomasa odnosi się do wszystkich substancji organicznych, takich jak rośliny, drzewa, odpady organiczne i drewno odpadowe. Energia z biomasy jest przetwarzana na energię elektryczną, ciepło

Odnawialne źródła energii – czy warto z nich korzystać?

Odnawialne źródła energii (OZE) są uznawane za przyszłość energetyki. Czym dokładnie są OZE? Jakie są ich główne rodzaje? Czy warto z nich korzystać? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat odnawialnych źródeł energii!

Odnawialne źródło energii – co to jest?

O używaniu odnawialnych źródeł energii mówi się dzisiaj coraz częściej, zwłaszcza w kontekście zmian klimatycznych oraz deficytów energii pochodzącej z konwencjonalnych – nieodnawialnych źródeł. Czym są odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii, nazywane także źródłami niekopalnymi, są źródłami, które potrafią odnawiać się w krótkim czasie, dlatego ich zasoby nie wyczerpują się szybko i nie prowadzą one do długotrwałych braków. Również OZE w niższym stopniu wpływają na środowisko naturalne w porównaniu do źródeł nieodnawialnych, które odtwarzają się bardzo powoli lub nie odtwarzają się w ogóle.

Rodzaje odnawialnych źródeł energii

Wyróżnia się kilka rodzajów OZE w zależności od sposobu ich pozyskania. Jakie są odnawialne źródła energii?

  • Energia słoneczna

Energia słońca jest uznawana za najsilniejsze źródło energii odnawialnej i używana jest obecnie najczęściej. Promieniowanie słoneczne wykorzystywane jest przez instalacje fotowoltaiczne, które produkują prąd, a także przez panele solarne, które służą głównie do podgrzewania wody użytkowej.

  • Energia wodna

Dzięki energii płynącej lub opadającej wody można wytwarzać prąd w przeznaczonych do tego celu elektrowniach wodnych.

  • Energia geotermalna

Zasoby ciepłej wody występujące pod powierzchnią ziemi wykorzystywane są głównie w celach grzewczych.

  • Energia wiatrowa

Wiatr służy do wytwarzania energii elektrycznej za pomocą turbin wiatrowych, które ustawiane są na lądzie i w zbiornikach wodnych.

  • Energia biomasy

Biomasę tworzy materia roślinna oraz zwierzęca. Może być ona używana do celów energetycznych, jako biopaliwo oraz biogaz.

Czy warto korzystać z odnawialnych źródeł energii?

W związku z dążeniem do neutralności klimatycznej oraz wysokimi kosztami energii z konwencjonalnych źródeł bardzo często pojawia się pytanie – odnawialne źródła energii czy warto?

Korzyści wynikające z OZE są niezaprzeczalne zarówno z punktu widzenia przedsiębiorców, jak i właścicieli gospodarstw domowych. Umożliwiają zredukowanie wysokości rachunków, ochronę przed dalszymi podwyżkami cen energii oraz wspierają środowisko. Wysoką opłacalnością cechuje się szczególnie fotowoltaika, ale również na uwagę zasługują panele solarne i turbiny wiatrowe, które mogą być montowane jako przydomowe.

Warto też wspomnieć o malejących kosztach inwestycji w instalacje wykorzystujące OZE oraz o możliwości skorzystania z dofinansowania na ich montaż. Dzięki temu są one jeszcze łatwiej dostępne dla każdego, kto myśli przyszłościowo.

Sprawdź inne wpisy

Jakie panele fotowoltaiczne dla domu?

Nadrzędną kwestią dla każdego inwestora decydującego się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej są związane z tym wydatki, jakie rzeczywiście będzie trzeba ponieść. Całkowity koszt

Redakcja Solarwise.pl

Redakcja Solarwise.pl

Przewiń do góry