System fotowoltaiczny składa się z wielu elementów, z nazwami i definicjami, których warto się zapoznać, jeśli ktoś planuje inwestycję w OZE. Do kluczowych podzespołów zalicza się moduły fotowoltaiczne, falownik, okablowanie i system mocowania. Składowych systemu PV jest oczywiście znacznie więcej, ale zawsze należy zacząć od tych podstawowych, czyli najbardziej istotnych dla potencjalnego inwestora.
Jakie elementy wchodzą w skład systemu fotowoltaicznego?
Podstawową składową każdego systemu fotowoltaicznego są moduły fotowoltaiczne, a dokładniej ogniwo fotowoltaiczne, które odpowiada za produkcję energii elektrycznej. Na panel PV składa się szereg ogniw, łączonych ze sobą szeregowo/równolegle. Ogólna moc powstałego modułu fotowoltaicznego mierzona jest watach mocy szczytowej (Wp). W zależności od rodzaju modułu fotowoltaicznego jego moc może być inna – nowoczesne modele są w stanie uzyskać aż 300 Wp. Na moduł składa się szereg elementów takich jak: ogniwa fotowoltaiczne, warstwa folii kompozytowej i EVA, szyba hartowana, uszczelka i rama aluminiowa. Fotoogniwa umieszcza się między warstwami folii i szybą, po czym wszystko zostaje hermetycznie zalaminowane. Na koniec oprawia się taki zestaw fotoogniw sztywnym materiałem, najczęściej w postaci aluminiowej ramy. Pozwala to uzyskać wytrzymałą konstrukcję, odporną na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, łatwą do zamontowania. Producenci modułów fotowoltaicznych udzielają kilkudziesięcioletniej gwarancji na swoje produkty, jej okres wynosi najczęściej 25-30 lat. Po upływie tego czasu instalacja PV nadal jest w pełni sprawna i produkuje energię elektryczną, ale jej wydajność spada, zwykle do 80%.
Bardzo ważną składową każdego systemu fotowoltaicznego jest falownik, nazywany zamiennie inwerterem. To niewielkie urządzenie odpowiada za sterowanie pracą całego systemu. Bez niego niemożliwe byłoby zamienienie wytworzonego przed ogniwa prądu stałego na prąd przemienny, czyli o takich samych parametrach co energia przesyłana z sieci elektroenergetycznej. Zadaniem falownika jest także odłączenie systemu PV od sieci, jeśli wystąpi jej awaria. W sprzedaży dostępne są wielorakie modele inwerterów, które różnią się zastosowanymi w nich funkcjonalnościami. Mogą być wyposażone w wyświetlacz pozwalający na monitorowanie pracy całego systemu fotowoltaicznego, odczytywanie parametrów typu ilość wydedukowanej energii elektrycznej w ciągu doby. Nowoczesne falowniki przesyłają wszystkie dane dotyczące systemu PV na serwer, co umożliwia kontrolowanie jego działania w sposób zdalny. Od jakości wybranego inwertera w dużym stopniu będzie zależała wydajność całego układu, łącznie z ilością wyprodukowanej energii elektrycznej.
Okablowanie, akcesoria łączeniowe, system mocowania
Do prawidłowego funkcjonowania systemu fotowoltaicznego niezbędne jest odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych okablowanie. Wszystkie zastosowane akcesoria łączeniowe muszą być wodoszczelne i niezawodne. Mowa jest tutaj o elementach takich jak puszka elektroinstalacyjna, combiner box, złącza MC4 i rozgałęźniki. System mocowania dobiera się w zależności od powierzchni modułów fotowoltaicznych i rodzaju pokrycia dachowego. Do produkcji systemów montażowych wykorzystuje się przede wszystkim aluminium i stal nierdzewną, czyli materiały antykorozyjne.