Najnowsze wpisy

Kiedy warto instalować system fotowoltaiczny?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz większą koniecznością ze względu na zanieczyszczenie środowiska i wyczerpujące się paliwa kopalne. Korzystać można z energii wiatrowej,

Słownik Fotowoltaiczny – poprawna terminologia

Wielu osobom już samo określenie fotowoltaika niewiele mówi, a trudnych pojęć związanych z tym tematem nie brakuje. Bez poszerzenia wiedzy niemożliwe staje się dyskutowanie o instalacji PV. Tym bardziej, jeśli ktoś rozważa zainwestowanie w OZE. Potencjalny inwestor powinien zapoznać się z fachową terminologią również po to, aby sprawdzić wybranego instalatora już podczas prowadzania z nim rozmowy, co pozwoli z łatwością zweryfikować profesjonalistę.

Fotowoltaika słownik – jakie terminy są stosowane w przypadku instalacji PV?

W fotowoltaice używanych jest wiele pojęć, które nie dla każdego są w pełni zrozumiałe. Warto wobec tego poznać spastyczną terminologię, co ułatwi swobodne poruszanie się w temacie instalacji PV. Zacząć należy od podstawowych terminów, stopniowo poszerzając swoją wiedzę odnośnie instalacji fotowoltaicznej.

• Fotowoltaika, Efekt fotowoltaiczny

Fotowoltaika jest dziedziną techniki, zajmującą się pozyskiwaniem, a następnie przetwarzaniem energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną, co następuje na skutek wystąpienia efektu fotowoltaicznego – zachodzi on w ogniwach fotowoltaicznych w wyniku ruchu elektronów w materiale półprzewodnikowym, co przekłada się na przewodzenie prądu.

• Moduł fotowoltaiczny

Moduł fotowoltaiczny, określany mianem baterii słonecznej lub zamiennie panelem fotowoltaicznym, jest urządzeniem umożliwiającym przekonwertowanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Składa się z ogniw fotowoltaicznych, które są odpowiednio zabezpieczone i umieszczone w specjalnej, wzmacnianej obudowie. Klasyczne modele modułów fotowoltaicznych zbudowane są z krzemu, zamyka się je w aluminiowej ramie. Z kolei moduły cienkowarstwowe składają się z ogniw cienkowarstwowych i zwykle nie stosuje się w ich przypadku ramki. Od góry i od dołu moduły są zalaminowane folią EVA, dzięki czemu ogniwa fotowoltaiczne znajdują się w próżni. Dodatkową ochroną stosowaną w przypadku modułów PV jest hartowana szyba.

• Panele PV, Falownik, Fotoogniwo (ogniwo słoneczne/fotowoltaiczne)

Panele fotowoltaiczne wykorzystywane są do zamieniania energii słonecznej w energię elektryczną, stanowią zestaw połączonych ze sobą modułów fotowoltaicznych wraz z okablowaniem, gotowych do zamontowania. Fotoogniwo (ogniwo słoneczne) jest elementem półprzewodnikowym, kluczową składową każdego panelu PV, gdzie odbywa się konwersja fotowoltaiczna – wytwarzanie elektryczności. Za przekształcanie prądu stałego z instalacji fotowoltaicznej na prąd zmienny odpowiada falownik – bez tego elementu niemożliwe byłoby dostosowanie wytworzonego przez ogniwa prądu do odbiorników i sieci elektrycznej.

Sprawdź inne wpisy

Salon BMW

Fotowoltaika – kiedy się zwróci?

Pytanie o to kiedy fotowoltaika się zwróci pada bardzo często podczas rozmów o mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Okresy zwrotu uzależnione są od jakości wybranego osprzętu, ale także

Instalacja fotowoltaiczna na skośnym dachu

Jakie panele fotowoltaiczne dla domu?

Nadrzędną kwestią dla każdego inwestora decydującego się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej są związane z tym wydatki, jakie rzeczywiście będzie trzeba ponieść. Całkowity koszt

Redakcja Solarwise.pl

Redakcja Solarwise.pl

Przewiń do góry