Najnowsze wpisy

Turbina wiatrowa – czy to się opłaca?

Czysta energia odnawialna od przynajmniej kilku dekad wzbudza coraz większe zainteresowanie – jej pozyskiwanie wiąże się nie tylko z ochroną środowiska naturalnego, ale również z

Co to jest biomasa?

Biomasa odnosi się do wszystkich substancji organicznych, takich jak rośliny, drzewa, odpady organiczne i drewno odpadowe. Energia z biomasy jest przetwarzana na energię elektryczną, ciepło

Słownik Fotowoltaiczny – poprawna terminologia

Wielu osobom już samo określenie fotowoltaika niewiele mówi, a trudnych pojęć związanych z tym tematem nie brakuje. Bez poszerzenia wiedzy niemożliwe staje się dyskutowanie o instalacji PV. Tym bardziej, jeśli ktoś rozważa zainwestowanie w OZE. Potencjalny inwestor powinien zapoznać się z fachową terminologią również po to, aby sprawdzić wybranego instalatora już podczas prowadzania z nim rozmowy, co pozwoli z łatwością zweryfikować profesjonalistę.

Fotowoltaika słownik – jakie terminy są stosowane w przypadku instalacji PV?

W fotowoltaice używanych jest wiele pojęć, które nie dla każdego są w pełni zrozumiałe. Warto wobec tego poznać spastyczną terminologię, co ułatwi swobodne poruszanie się w temacie instalacji PV. Zacząć należy od podstawowych terminów, stopniowo poszerzając swoją wiedzę odnośnie instalacji fotowoltaicznej.

• Fotowoltaika, Efekt fotowoltaiczny

Fotowoltaika jest dziedziną techniki, zajmującą się pozyskiwaniem, a następnie przetwarzaniem energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną, co następuje na skutek wystąpienia efektu fotowoltaicznego – zachodzi on w ogniwach fotowoltaicznych w wyniku ruchu elektronów w materiale półprzewodnikowym, co przekłada się na przewodzenie prądu.

• Moduł fotowoltaiczny

Moduł fotowoltaiczny, określany mianem baterii słonecznej lub zamiennie panelem fotowoltaicznym, jest urządzeniem umożliwiającym przekonwertowanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Składa się z ogniw fotowoltaicznych, które są odpowiednio zabezpieczone i umieszczone w specjalnej, wzmacnianej obudowie. Klasyczne modele modułów fotowoltaicznych zbudowane są z krzemu, zamyka się je w aluminiowej ramie. Z kolei moduły cienkowarstwowe składają się z ogniw cienkowarstwowych i zwykle nie stosuje się w ich przypadku ramki. Od góry i od dołu moduły są zalaminowane folią EVA, dzięki czemu ogniwa fotowoltaiczne znajdują się w próżni. Dodatkową ochroną stosowaną w przypadku modułów PV jest hartowana szyba.

• Panele PV, Falownik, Fotoogniwo (ogniwo słoneczne/fotowoltaiczne)

Panele fotowoltaiczne wykorzystywane są do zamieniania energii słonecznej w energię elektryczną, stanowią zestaw połączonych ze sobą modułów fotowoltaicznych wraz z okablowaniem, gotowych do zamontowania. Fotoogniwo (ogniwo słoneczne) jest elementem półprzewodnikowym, kluczową składową każdego panelu PV, gdzie odbywa się konwersja fotowoltaiczna – wytwarzanie elektryczności. Za przekształcanie prądu stałego z instalacji fotowoltaicznej na prąd zmienny odpowiada falownik – bez tego elementu niemożliwe byłoby dostosowanie wytworzonego przez ogniwa prądu do odbiorników i sieci elektrycznej.

Sprawdź inne wpisy

Redakcja Solarwise.pl

Redakcja Solarwise.pl

Przewiń do góry