Panele fotowoltaiczne

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii cieszy się rosnącą popularnością zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fakt ten wynika w dużej mierze z tego, że są one doskonałą formą oszczędzania pieniędzy oraz ochrony środowiska. Czym są panele fotowoltaiczne i kiedy warto w nie zainwestować?

Jak działają panele słoneczne?

Fotowoltaika jest formą wytwarzania energii elektrycznej z promieni słonecznych. Co ciekawe, niewielkie formy takich właśnie „paneli fotowoltaicznych” możemy znaleźć również w niektórych zegarkach na baterię słoneczną, dziecięcych zabawkach i innych przedmiotach, w których producent zdecydował się umieścić taką formę zasilania. Każdy zapewne choć raz widział kalkulator z niewielką, szaro-czarną płytką, która sprawiała, że urządzenie w ogóle działało.

Najbardziej podstawowym elementem paneli fotowoltaicznych są ogniwa, które można łączyć w moduły. aby uzyskać więcej energii elektrycznej. To właśnie w tych najmniejszych elementach zachodzą reakcje, które pozwalają na przetwarzanie światła słonecznego w energię elektryczną, która zasila dom. Moduły łączy się w panel fotowoltaiczny, umieszczany na specjalnym wsporniku. Taką konstrukcję umieszcza się najczęściej na dachach budynków, choć obecnie stosuje się również montaż na ziemi, gdy powierzchnie dachowe uniemożliwiają stworzenie optymalnej instalacji.

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne – czym się różnią?

Monokrystaliczne panele słoneczne można z daleka rozpoznać po wyglądzie: z reguły są czarne bądź bardzo ciemnoniebieskie, a ich zabarwienie jest jednolite. Panele monokrystaliczne powstają z użyciem monokryształu krzemu. Upraszczając, panele wykonane z użyciem takiego materiału są znacznie wydajniejsze od modeli polikrystalicznych, dlatego najczęściej znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie instalacja musi być jak najmniejsza.

Z kolei panele polikrystaliczne są jaśniejsze (zazwyczaj niebieskie) i mają prostokątne bądź kwadratowe ogniwa. Charakteryzują się niższą mocą, dlatego trzeba ich zamontować więcej, by odpowiednio zasilić dom. Wydawać by się mogło, że to gorsze rozwiązanie od paneli monokrystalicznych, ale nie do końca: mimo mniejszej mocy, są zdecydowanie tańsze w użytku. Świetnie sprawdzają się w domach, gdzie na dachu jest wystarczająco dużo przestrzeni na zbudowanie dużej instalacji fotowoltaicznej.

Podsumowując, wybór pomiędzy panelami monokrystalicznymi i polikrystalicznymi jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Warto przedyskutować wybór z fachowcem, który będzie potrafił przeliczyć koszta i ocenić, które z rozwiązań będzie tym lepszym w konkretnym przypadku.

Przewiń do góry

Odkup projekt Solarwise.pl